طراحی در نرم افرار متریکس گلد مستلزم اجرای ابزارها و دستورات مختلفی است. دانستن شیوه اجرای دستورات در متریکس گلد برای صرفه جویی در زمان یکی از بهترین راه هاست. برای اجرای این ابزار ها 6 راه و برای تکرارشان 4 راه مختلف در نرم افزار وجود دارد. در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

شیوه اجرای دستورات در نرم افزار متریکس گلد:

برای اجرای دستورات در نرم افزار متریکس گلد 5 راه مختلف وجود دارد. در ابتدا به عنوان این راه ها و در ادامه هر کدام را به تفصیل بررسی خواهیم نمود:

 • نوار روبان
 • پانل Quick Commands
 • خط دستور یا همان Command Line
 •  استفاده از Context Menu
 • استفاده از نوار ابزارها در نرم افزار متریکس گلد
 • کلید های میانبر
نوار روبان

با استفاده از نوار روبان در نرم افزار متریکس گلد به راحتی می توان ابزار مورد نیاز را فراخوانی کرد. هر ابزار یک آیکن دارد که با توجه به نوع کاربرد آن در دسته های مختلف قرار می گیرد.

به عنوان مثال برای دسترسی به ابزار Head باید به سربرگ Settings رفته و آن ابزار را اجرا کرد:

نکته: با استفاده از دستور Head به راحتی می توان چند چنگ همراه با یک یا چند کمربند به صورت سفارشی برای یک سنگ ایجاد کرد.

پانل Quick Commands

برخی از ابزارهای متریکس گلد کاربرد فراوانی دارند. برخی از این ابزارها به صورت پیش فرض توسط سازندگان نرم افزار درون این پانل قرار گرفته اند، اما به راحتی می توان دیگر دستورات را به این پانل اضافه کرد و یا برخی از آنها را حذف نمود

در تصویر بالا سمت چپ پانل Quick Commands به صورت پیش فرض را مشاهده می کنید، در تصویر سمت راست با اضافه شدن سه ابزار Boolean، ProngPlacer، CuttoRingRail به پانل Quick Commands این پانل شخصی سازی شده است.

خط دستور یا Command Line

خط دستور در متریکس گلد یکی از راه های اجرای یک ابزار و تنظیم گزینه های ابزار در حال اجراست. برای اجرای یک دستور یا ابزار، کافیست نام دستور و یا ابزار مورد نظر خود را وارد کرده و کلید اینتر را بفشرید. برای اجرای ابزارهای مختص پلاگین متریکس گلد کافیست ابتدای نام هر کدام از دستور ها عبارت “gv” را در خط دستور تایپ کنید.

بعد از اجرای هر دستور گزینه های مربوط به نحوه اجرای آن در خط دستور به نمایش در می آید که به راحتی می توان آنها را تغییر داد.

در تصویر بالا برای اجرای دستور Line عبارت “”Line در خط دستور تایپ شده و کلید Enter بعد از آن فشرده شده است. همه گزینه هایی که برای نحوه اجرای دستور Line مورد نیاز است در خط دستور مشاهده می شوند. این گزینه ها عبارتند از:

Bothsides, Normal, Angled, Vertical, FourPoint, Bisector, Perpendicular, Tangent, Extension

در کتاب طراحی جواهرات با رایانه جلد 1 با نحوه کار هر گزینه آشنا خواهید شد.

استفاده از Context Menu

Context Menu یک منوی هوشمند برای اجرا و دسترسی به ابزارهای مختلف است. در واقع این منو همان منوی F6 در متریکس است که به روزرسانی شده است.

روشهای دسترسی به Context Menu عبارتند از:

الف- کلید میانی ماوس

یکی از راه های باز شدن Context Menu کلید میانی ماوس می باشد. با فشردن این کلید به راحتی می توان به این منو و ابزارهای آن دسترسی داشت.

ب- کلید Context Menu در نوار وضعیت

دومین راه باز کردن Context Menu استفاده از آیکن آن در نوار وضعیت متریکس گلد می باشد. این آیکن را در پایین نرم افزار در سمت راست نوار وضعیت (در تصویر زیر نیز علامت گذاری شده است.) مشاهده می کنید.

با استفاده از گزینه های این منو می توان برخی از دستورات مورد نظر را اجرا کرد. زمانی که یک آبجکت در حالت انتخاب است و این منو را باز می کنید، اغلب دستورات مربوط به آن به نمایش در می آید. در این تصویر یک سنگ با تراش Round انتخاب شده است. زمانی که منوی Context اجرا شود، گزینه های موجود در این منو محدود شده و اکثر گزینه های مربوط به سنگ ها نمایش داده می شود.

کلیدهای میانبر بر روی کیبورد

یکی از روش ها و می توان گفت سریعترین راه برای اجرای یک دستور استفاده از کلید های میانبر است. با استفاده از این کلیدها می توان به راحتی و با سرعت بالا دستور مورد نظر را فراخوانی کرد. برای آموزش بیشتر به این قسمت مراجعه نمایید.

تا این قسمت از متن با شیوه اجرا دستورات در متریکس گلد آشنا شدیم.

در ادامه نیز به راه های تکرار دستورات اجرا شده می پردازیم:
 • استفاده از کلیدهای مربوط به اجرای مجدد دستور
 • استفاده از پانل Recent Commands
 • کلیک راست ماوس بر روی Command History
کلیدهای مربوط به اجرای مجدد دستور
 1.  Enter
 2. Space
 3. Right Click on Mouse

هریک از این سه کلید را بعد از اتمام هر دستور فشار دهید، دستور آخر بار دیگر اجرا خواهد شد. این امکان زمانی کاربرد دارد که بخواهید یک آبجکت را به چند شکل مختلف ترسیم نمایید. استفاده از این سه کلید سرعت طراحی را به شدت افزایش خواهد داد.

استفاده از پانل Recent Commands

این پانل دستورات اجرا شده در نرم افزار متریکس گلد را در خود ذخیره می کند تا بتوان آن ها را مجدداً به راحتی و بدون نیاز به مراجعه به زبانه های مختلف نوار روبان اجرا کرد.

کلیک راست بر روی Command History

زمانی که بر روی ناحیه Command History کلیک راست کنیم لیستی از 15 دستور اخیر اجرا شده به نمایش در می آید که به راحتی و با کلیک بر روی نام هر دستور اجرا شده می توان هر دستور را مجدداً فراخوانی کرد

شیوه احرای دستورت در متریکس گلد و همچنین تکرار آنها را فراگرفتیم. برای استفاده از نرم افزار متریکس گلد نیز به راحتی می توانید این نرم افزار را از وبسایت Soft98.ir دانلود و نصب کنید.

اشتراک گذاری این مطلب

کانال “طراح شو”

همه پست های وبسایت در کانال تلگرامی “طراح شو” خبر رسانی میشن. پس در کانال عضو شو تا چیزی رو از دست ندی !

حق کپی برداری

همه نوشته های این وبسایت به صورت اختصاصی است و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

نوشته های مشابه
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست