آناتومی یک انگشتر

انگشترها مدل های مختلفی دارند و هر انگشتر از نظر آناتومی به بخش های متفاوتی دسته بندی می شود. من در این مقاله برای اینکه همه قسمت های آناتومی انگشتر را توضیح بدهم. یک انگشتر خاص را انتخاب کردم:

Ring anatomy

12 قسمت اصلی آناتومی انگشتر عبارتند از:

 • Head
 • Center Stone
 • Side Stone
 • Accent Stone
 • Gallery
 • Gallery Rail
 • Bridge
 • Prongs
 • Shoulder
 • Shank
 • Hallmark / Engraving
 • Sizing Area

در تصویر زیر انگشتر بالا را بر اساس آناتومی آن می توانید مشاهده کنید:

Ring Anatomy 2

حالا به بررسی هر بخش به صورت جداگانه می پردازیم:

1- Head

“Head” یا “تاج” در آناتومی یک انگشتر قسمتی از انگشتر است که سنگ اصلی در آن نگه داری می شود. در حقیقت گالری مرکزی انگشتر را “تاج” انگشتر می نامند. این بخش از چنگ ها، ریل و پایه برای اتصال به بقیه اجزا تشکیل می شود.

2- Center Stone

سنگ مرکزی انگشتر بزرگترین سنگ موجود در انگشتر است که دقیقاً در مرکز مدل قرار می گیرد. در انگشتر نامزدی جنس این سنگ از الماس انتخاب می شود.

3- Prong

تکه های فلزی کوچکی هستند که سنگ ها را در جای خود نگه می دارند. علت استفاده از چنگ ها به جای دیواره در جواهرات این است که، سنگ مورد نظر بیشتر دیده شود. تعداد چنگ ها برای نگه داری یک سنگ به دو عامل بستگی دارد. یکی از این عوامل سایز سنگ و دیگری به نظر طراح آن مدل است. تنظیم چنگ روی سنگ را مخراج کاری می گویند.

4- Gallery

گالری مجموعه ای از چنگ ها و دیواره های کوچک است که سنگ را درون خود نگه می دارد. همانگونه که از نامش پیداست یک وسیله برای نمایش سنگ درون انگشتر می باشد. استفاده از گالری برای نگه داشتن سنگ باعث می شود نور بیشتری به سنگ برسد و درخشش و زیبایی بیشتری داشته باشد.

5- Gallery Rail / Bearing

یکی از قطعات موجود در گالری سنگ است، وظیفه آن ایجاد یکپارچگی در چنگهای گالری است. همچنین سنگ دقیقا روی این قطعه می نشیند.

6- Bridge

یکی دیگر از قطعات موجود در گالری سنگ است که دقیقا روی انگشت می نشیند. در تشریح اناتومی یک انگشتر به آن Bridge (پل) می گویند. وظیفه آن جلوگیری از اذیت شدن انگشت توسط قسمت تیز سنگ جواهر (قسمت زیرین) است. پایه های گالری برای اتصال به دیگر اجزا نیز معمولا در این قسمت قرار می گیرد.

7- Side Stone

دقیقا همان چیزی است که از نامش مشخص است. این سنگ ها دقیقا کنار سنگ مرکزی انگشتر قرار می گیرند. گاهی اوقات آنها را سنگ تاکیدی (Accent stone) نیز نام گذاری می شوند. در کل سنگهایی که دقیقا در کنار سنگ مرکزی قرار می گیرند، سایز آنها بزرگتر از سنگ های تاکیدی و کوچکتر از سنگ مرکزی است را سنگ های کناری می نامند.

8- Accent Stone

سنگهای ریزی هستند که در قسمت Shoulder انگشتر قرار می گیرند. چون در اصطلاح یک جور تاکید به سنگ مرکزی دارند و در خاتمه به سنگ مرکزی می رسند در آناتومی انگشتر به آنها سنگ های تاکیدی (برجسته کننده) می گویند. تعداد و سایز این نوع سنگ ها بر اساس عقیده طراح بر روی انگشتر قرار می گیرند.

این سنگ ها در بخش های مختلفی استفاده می شوند:  Bridge، Gallery Rail، Head Prongs…

9- Shoulder

دو طرف بالای حلقه را شانه می نامند. شانه قسمتی است که گالری سنگ را نگه می دارد. انواع چینش سنگ ها، انواع کانال سنگها را در این قسمت می توان دید.

10- shank

دو بخش دائم و همیشگی در آناتومی یک انگشتر Shank و Shoulder هستند. Shank (ساقه) قسمتی از انگشتر است که باعث می شوند انگشتر روی انگشت شما باقی بماند. در حقیقت ادامه قسمت شانه را Shank (ساقه) می نامند. از لحاظ شکل نیز می تواند انواع متفاوتی داشته باشد.

11- Sizing Area

یکی از اجزای مفیدی از انگستر است که باعث می شود افراد متفاوت بتوانند از حلقه ای که قبلا ساخته شده استفاده کنند. در اغلب انگشترها قسمت زیرین انگشتر را ساده و بدون هیچ گونه حالت و یا سنگ گذاری رها می کنند. این کار باعث می شود بتوان انگشتر را در صورت نیاز بزرگتر و یا کوچکتر کرد.

12- Hallmark

این قسمت از انگشتر نماینده اصالت و عیار طلاست. همینطور یکی از بخش های لاینفک آناتومی یک انگشتر می باشد. کارخانه های بزرگ و شناخته شده دنیا از یک حرف و یک عدد و همین طور عدد عیار طلا داخل انگشتر را حکاکی می کنند تا بتوان اصالت یک جواهر را راحت تر تشخیص داد.

اطلاعات بیشتر در وبسایت استولر

برای دیدن آموزش های بیشتر به بخش آموزش دستورات متریکس گلد مراجعه نمایید.
اشتراک گذاری این مطلب

کانال “طراح شو”

همه پست های وبسایت در کانال تلگرامی “طراح شو” خبر رسانی میشن. پس در کانال عضو شو تا چیزی رو از دست ندی !

حق کپی برداری

همه نوشته های این وبسایت به صورت اختصاصی است و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست