آموزش طراحی آواکس و لولا در نرم افزار متریکس گلد

از اجرای مهم یک دستبند قسمت آواکس و لولا در دستبند می باشد. هر طراح و سازنده یک مکانیزم خاص را برای طراحی این دو جز در دستبند و یا هر جواهری که نیاز به آنها داشته باشد انتخاب کرده و از آن استفاده می کند. در این مقاله یک روش دستبند و قفل را برای آموزش بیان خواهم کرد.

لولا در دستبند یک فضای سه قسمتی است که دو قسمت سمت راست و چپ در نیمه بالایی (یا پایینی) دستبند و قسمت میانی بر روی نیمه پایین (یا بالایی) به صورت اسمبل شده طراحی می شود. زمانی که لولا را در آن طراحی می کنید با یک میله که از سوراخ های آن رد می شود به یک دیگر متصل میکنند.

آواکس قسمت قفل دستبند می باشد. آواکس ها از یک زبانه تشکیل می شوند. که به یکی از نیمه های دستبند متصل می شود و به هنگام بسته شدن دستبند درون قسمت دیگر اصطلاحاً چفت می شود.

قبلاً برای ساخت آواکس از تسمه های نورد شده به دلیل انعطاف زیاد این فلز استفاده می شد. ولی امروزه به این قسمت از یک جواهر را نیز به صورت ریخته گری می سازند. و برای ریخته گری آن از فلز طلا سفید (طلای سفید آلیاژی از طلا است که از ترکیب آن با حداقل یک فلز سفید رنگ به دست می‌آید. آلیاژهایی که در ساخت طلای سفید استفاده می‌شوند اغلب پالادیوم، روی، مس، نیکل، منگنز و نقره هستند.) استفاده می شود.

آواکس دستبند را به دو صورت اسمبل شده و یا جداگانه می توان طراحی و ریخته گری کرد.

اجزای مختلف یک آواکس عبارت است از:

زبانه، محفظه چفت کننده، شب بند

در ادامه به آموزش طراحی آواکس و لولا در نرم افزار متریکس گلد خواهیم پرداخت.

آموزش طراحی آواکس و لولا:

حداقل ضخامت مناسب برای دستبند 3 میلی متر می باشد. مفتول مورد استفاده در این مثال نیز از صخامت 3 میلی متری برخوردار است.

نکته: در طول آموزش از یک مفتول ساده به اندازه استاندارد به عنوان دستبند استفاده می شود.

بعد از طراحی دستبند مورد نظر نوبت به قراردادن آواکس و قفل دستبند می رسد. معمولا دو نقطه Quad روی دستبند را برای قرار دادن آواکس و لولا در نظر می گیرند. این دو نقطه در تصویر زیر را با دایره های قرمز رنگ مشاهده می کنید:

من برای مدل فرضی خود سمت چپ را محل قرار گیری لولا و سمت راست را محل قرار گیری آواکس در نظر می گیرم. (انتخاب هر دو محل به صورت دلخواه می باشد.)

دستور Single Line را اجرا کنید. یک خط از مرکز F4 در حالت BothSides و با نگه داشتن Shift در حالت افقی به گونه ای ترسیم کنید که از دو طرف دستبند بیرون بزند.

آموزش طراحی لولا در دستبند النگویی
مرحله اول

اسنپ Near را روشن کنید. دستور Circle را اجرا کنید. دایره ای به قطر 3 میلی متر به گونه ای ترسیم کنید که مرکز آن روی خط ترسیمی مرحله قبل و در نزدیکی نقطه Quad دستبند قرار گیرد. گیره Center را روشن کنید. دستور Circle را مجدداً اجرا کنید و دایره ای هم مرکز با دایره قبلی به قطر 0.8 میلی متر (به صورتی که در تصویر زیر مشاهده می کنید) ترسیم نمایید.

نکته: شعاع دایره بزرگتر بر اساس ضخامت دستبند متغیر است. قاعده ترسیم این دایره به این شکل است:

1- نقطه Quad سمت راست این دایره باید حداقل 0.1 میلی متر از قسمت درونی دیواره دستبند فاصله داشته باشد.

2- نقطه Quad سمت چپ این دایره نیز باید به اندازه تقریبا 0.1 (کمتر از 0.1) میلی متر از قسمت بیرونی دستبند خارج شود.

با این دو شرط به راحتی می توانید قطر دایره بزرگتر را نسبت به  ضخامت دستبند خود مشخص کنید.

دستور Extrude Curve Straight را در حالت BothSides و در نمای Top اجرا کنید. گزینه Solid را نیز بر روی No قرار دهید. هر دو دایره را انتخاب کنید و آنها را به اندازه ای حجم دهید که از دو طرف دستبند (در نمای Top) بیرون بزند.

سطحی که از دایره کوچک تر (0.8 میلیمتری) به دست آوردید را انتخاب کنید و دستور Cap Planar را برای آن اجرا کنید.

در ادامه بحث مربوط به لولا لازم است دستور boolean Split را اجرا کنید. حجم بیضی را انتخاب کرده و سطح استوانه ای شکل که از خط دایره بزرگتر به دست آمده را از آن کم کنید.

استوانه را حذف کنید. حجم استوانه ای که از دایره 0.8 میلی متری به دست آمده را توسط دستور Boolean Difference از این حجم کم کنید. نتیجه به صورت زیر خواهد بود:

مرحله دوم

حجم دستبند را مخفی کنید. دستور Extract Isocurve را اجرا کنید یک خط از آبجکت به دست آمده در پنهای آن استخراج کنید. این خط را توسط دستور Divide به سه قسمت تقسیم کنید.

در نمای Top دستور Single Line را در حالت BothSides اجرا کنید. از دو نقطه ای که روی خط ایجاد شده با نگه داشتن Shift دو خط به صور عمود بر حجم مانند شکل زیر ترسیم کنید:

در نمای Perspective دو خط را انتخاب کنید و آنها را توسط دستور Extrude Curve در حالت BothSides=Yes تبدیل به سطح کنید.

حجم لولا را توسط دستور Boolean Split با دو سطح به دست آمده در مرحله قبل به سه تکه تقسیم کنید. آبجکت های اضافی را حذف کنید. لولای مود نیاز برای دستبند آماده است.

دستور Show را اجرا کنید تا دستبند از حالت مخفی بیرون آید. در نمای Front دستور Split را اجرا کنید.حجم دستبند را توسط خط افقی که قبلا ترسیم کردیم به دو نیمه بالایی و پایینی تقسیم کنید. آنها را انتخاب کنید و دستور Cap Planar را برای هر کدام اجرا کنید.

حالا تکه میانی مربوط به لولا را به نیمه بالایی (یا پایینی) و دو تکه کناری لولا را به نیمه پایینی (یا بالایی) جوش دهید.

نکته: اگر دستبند شما به صورت DC ریخته گری شود! نیازی نیست که بین سه تکه لولا فاصله ایجاد شود. ولی اگر قرار است دستبند را بعد از ساخت قالب موم ریخته گری کنید، باید تکه میانی را به اندازه 0.1 میلی متر  Scale1D کنید تا بین هر تکه به اندازه 0.05 میلیمتر اصطلاحاً بادخور ایجاد شود.

آموزش ترسیم آواکس دستبند النگویی:
مرحله اول: ترسیم حجم زبانه

در قسمت مقابل لولا آواکس دستبند قرار می گیرد. در قسمتی که قرار است آواکس چفت شود نباید پترن یا بافت توری داشته باشیم.

ارتفاع آواکس همیشه توسط سازنده مشخص می گردد و استاندارد خاصی برای آن وجود ندارد. فقط باید بدانید نباید ارتفاع را از حدی بیشتر کنیم که درون گوشت طلای دستبند فرو رود. معمولا اندازه 5 میلی متری کافیست.

حالت دید نمای Front را به Wireframe و یا Ghosted تغییر دهید(تا بتوانید درون تسمه را ببینید. و دو خط به صورت v شکل با زاویه حدودی 30 درجه ترسیم کنید.

 هر دو نیمه دستبند را Hide کنید.

دو خط را به هم Join کنید. توسط دستور Fillet Corner گوشه دو خط را با شعاع 0.1 میلی متر نرم کنید. دستور Offset را اجرا کنید. ضخامت آواکس معمولا بین 0.4 تا 0.6 می باشد. برای سبکی کار بهتر است همان ضخامت کمتر یعنی 0.4 میلی متر را در نظر بگیرید.

سمت چپ این شکل را با یک خط افقی مستقیم Trim و Join کنید تا یک خط صاف به دست آید.

سمت راست را نیز به اندازه 0.6 میلیمتر از سمت چپ به گونه ای که فرم زبانه به هم نریزد پایین تر ببرید:

آواکس جدید

دستور Show را اجرا کنید. به نمای Front بروید و حجم آواکس را با دستور Extrude در حالت Solid به اندازه ای حجم دهید که به راحتی درون قسمت توخالی دستبند قرار گیرد. (معمولا اندازه 2 تا 3 میلیمتر کافیست.)

مرحله دوم : ترسیم گیره و دسته زبانه

در سمت راستی زبانه (قسمت صاف)  و در نمای Front یک مربع به صورت زیر (یک ضلع هم اندازه زبانه و یکی به اندازه 0.5 میلیمتر) ترسیم کنید.

این چهار ضلعی را به اندازه 0.6 میلی متر حجم دهید و به وسط حجم زبانه انتقال دهید. این همان بخشی است که به قسمت بالایی دستبند متصل می شود.

گیره زبانه آواکس

در قسمت جلویی زبانه نیز با ترسیم چند حجم مختلف (با سلیقه دلخواه) یک دسته برای باز و بسته شدن ترسیم کنید.

زبانه آواکس آماده است.

مرحله نهایی ایجاد گیره برای چفت شدن در دستبند

یک قسمت از نیمه پایینی دستبند را برای ایجاد گیره تبدیل به حجم میکنیم.

به کمک دستور Single Line یک خط در لبه این حجم ترسیم نمایید. با دستور Offset آن را به اندازه 0.5 میلی متر رو به داخل حجم آفست بگیرید. همچنین با فاصله چند صدم میلیمتری از لبه های زبانه آواکس به اندازه یک میلیمتر ترسیم کنید. (خطوط یک قرمز رنگ در تصویر زیر)

خط یک میلیمتری اندازه ایست که این زبانه در نیمه دستبند خم می شود. این مقدار با توجه ضخامت تسمه زبانه متغیر است.

دو سر دو خط را به هم متصل کنید. یک خط از لبه گیره زبانه نیز استخراج کنید و در 0.6 میلیمتری خط مرحله قبل قرار دهید آنها را با خطوط جدید، Trim و Join به هم متصل کنید.

این خط را تبدیل به حجم کنید و از حجم اولیه کم کنید تا به آبجکت زیر برسیم.

این قسمت به نیمه پایینی دستبند جوش می خورد و آواکس در این قسمت ذخیره می شود.

در نهایت یک مکعب (1.2 در اندازه پهنای گیره زبانه) ایجاد کنید و و آن را از نیمه بالایی دستبند کم کنید تا دستبند به راحتی قفل شود.


آموزش های بیشتر در مقالات آموزشی

اشتراک گذاری این مطلب

کانال “طراح شو”

همه پست های وبسایت در کانال تلگرامی “طراح شو” خبر رسانی میشن. پس در کانال عضو شو تا چیزی رو از دست ندی !

حق کپی برداری

همه نوشته های این وبسایت به صورت اختصاصی است و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

نوشته های مشابه
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست